top of page

Depilacja laserowa a bezpieczeństwo skóry: co powinieneś wiedzieć przed zabiegiem?
Depilacja laserowa to jedna z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod pozbywania się nadmiernego owłosienia na ciele. Ten innowacyjny zabieg kosmetyczny zdobywa coraz większą popularność ze względu na swoją skuteczność i trwałość efektów. W niniejszym artykule przyjrzymy się na co zwrócić uwagę przed wykonaniem zabiegu.


Depilacja laserowa polega na aplikacji wiązki światła o wysokiej energii na obszarze skóry, który ma zostać poddany zabiegowi. Promienie laserowe przenikają przez skórę i docierają do mieszka włosowego, gdzie zostają pochłonięte przez barwnik włosa zwany melaniną. W wyniku tego procesu dochodzi do uszkodzenia mieszka włosowego, co hamuje jego wzrost i prowadzi do stopniowego wygaszania owłosienia. Należy również zaznaczyć, że wspomniana wiązka światła działa w taki sposób jedynie na włosy w określonej fazie wzrostu - stąd konieczność powtarzania zabiegu w odpowiednich odstępach czasowych.


Depilacja laserowa, pomimo swojej skuteczności, nie jest odpowiednia dla każdego. Istnieją pewne czynniki, które mogą stanowić przeciwwskazania do przeprowadzenia tego zabiegu. Poniżej znajdują się najczęstsze z nich:

  1. Ciąża i karmienie piersią. Zaleca się unikanie depilacji laserowej w okresie ciąży oraz podczas karmienia piersią, ze względu na brak wystarczających badań dotyczących bezpieczeństwa zabiegu w tych okolicznościach.

  2. Pewne stany zdrowotne. Osoby cierpiące na niektóre stany zdrowotne, takie jak epilepsja, choroby autoimmunologiczne, czy nowotwory skóry, mogą mieć przeciwwskazania do depilacji laserowej. W takich przypadkach zawsze zaleca się konsultację z lekarzem przed podjęciem decyzji o zabiegu.

  3. Nieuregulowana gospodarka hormonalna. Może to mieć znaczący wpływ na efekty, a w pewnych sytuacjach (np. często przy PCOS) powodować wręcz brak jakichkolwiek efektów zabiegowych.

  4. Infekcje wirusowe/grzybicze/bakteryjne. Najczęstszą infekcją, która wyklucza wykonanie zabiegu jest na przykład opryszczka.

  5. Padaczka światłoczuła.

  6. Terapie farmakologiczne oparte na retinolu lub innych substancjach światłouczulających.Przed zabiegiem należy zwrócić uwagę nie tylko na aspekty medyczne ale również na nasz styl życia i przyzwyczajenia. Niewiele z nas podejrzewa, że picie popularnych herbatek ziołowych może mieć wpływ na zabiegi laserowego usuwania owłosienia. A jednak! Substancje światłouczulające są składnikiem nie tylko leków ale herbatek ziołowych czy też preparatów i suplementów diety mających poprawić kondycję naszej skóry, włosów i paznokci. Do najbardziej popularnych ziół światłouczulających możemy zaliczyć: dziurawiec, nagietek, pokrzywę, skrzyp polny, serdecznik, bratek, rumianek, krwawnik, wrotycz, nawłoć, bylicę pospolitą czy stokrotkę. Niektóre z nich możemy znaleźć na liście składników popularnych ziołowych leków uspokajających i antydepresyjnych. Należy je odstawić na minimum tydzień przed zabiegiem.


Mimo iż nowoczesne urządzenia mają możliwość usuwania owłosienia przy ciemnej karnacji to nie należy umawiać się na zabieg tuż po opalaniu albo tuż przed wyjazdem np. na wakacje, na który wybieramy zazwyczaj kraje o dużym i silnym nasłonecznieniu. Świeżo opalona skóra jest nadwrażliwa i bardziej podatna na podrażnienia. Najlepszy okres na rozpoczęcie przygody z depilacją laserową to jesień, nasłonecznienie jest mniejsze i bez pośpiechu przygotujesz swoje gładkie ciało na sezon wiosenno-letni.

Dodatkowo należy unikać depilacji woskiem i wyrywania włosów pęsetą. Należy zrezygnować z tego typu zabiegów na 4-6 tygodni przed planowanym zabiegiem. Na obszarze zabiegowym na dzień przed zabiegiem należy włosy ogolić maszynką. Dzięki temu zabiegowi wiązka świetlna lasera nie skupia się na łodydze włosa, która jest ponad skórą a na mieszku włosowym. Należy przy tym uważać na skaleczenia - zraniona lub mocno podrażniona skóra jest równoznaczna z wykluczeniem z zabiegu.


Peelingi chemiczne i inne zabiegi złuszczające skórę na obszarze, który ma zostać poddany zabiegowi powinny zostać odstawione minimum tydzień przed planowaną depilacją.


Istotną kwestią, która jest dość rzadko poruszana jest stosowanie w dniu zabiegu kremów, balsamów, antyperspirantów lub innych produktów aplikowanych na skórę - zrezygnuj z nich.

Przed przystąpieniem do zabiegu depilacji laserowej warto omówić z specjalistą wszystkie czynniki mogące mieć wpływ na skuteczność oraz ewentualne przeciwwskazania i ryzyka związane z zabiegiem. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i świadomości czynników wpływających na efekty zabiegu, można osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty i cieszyć się gładką i bez owłosienia skórą przez długi czas.


Pozdrawiam i życzę miłego dnia,

Aneta

25 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page