top of page

Egzosomy: Przełom w Kosmetologii, Trychologii i Medycynie Estetycznej
Egzosomy stanowią jeden z najbardziej fascynujących i dynamicznie rozwijających się obszarów w dziedzinie kosmetologii, trychologii, dermatologii i medycyny estetycznej. Od momentu ich odkrycia w latach 60. XX wieku, są one przedmiotem licznych badań i dyskusji naukowych, a ich potencjał terapeutyczny zdobywa coraz większe uznanie w środowisku medycznym i kosmetologicznym.


W lutym 2024 roku odbył się w Paryżu międzynarodowy kongres IMCAS, poświęcony chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej. Egzosomy były jednym z wiodących tematów podczas tego wydarzenia, poruszanych podczas niemal 100 prelekcji. Coraz więcej doniesień naukowych ukazuje potencjał nanocząstek w postaci egzosomów, które zmieniają oblicze medycyny regeneracyjnej. Dzięki swojej skuteczności klinicznej, zarówno w dermatologii, kosmetologii, jak i trychologii, egzosomy stają się jednym z najważniejszych trendów na obecny rok.


Egzosomy, jako subpopulacja pęcherzyków międzykomórkowych (EV), pełnią funkcję mediatorów międzykomórkowych. Zawierają one lipidy, transformujący czynnik wzrostu (TGF), czynnik martwicy nowotworów (TNF), białka, cytokiny oraz kwasy nukleinowe, takie jak mRNA czy miRNA. Są one nazywane także „awatarami” czy „posłańcami komórkowymi”, ponieważ przekazują istotne informacje międzykomórkowe.


Znalazły zastosowanie w terapiach bezkomórkowych, gdzie pełnią rolę przekaźników informacji międzykomórkowej. W kosmetologii, egzosomy są wykorzystywane w produktach do pielęgnacji skóry i włosów, ponieważ mogą przenikać przez barierę skórną i dostarczać składników odżywczych do głębszych warstw skóry. W medycynie estetycznej, terapie z ich wykorzystaniem są badane pod kątem potencjału w regeneracji tkanek, zwalczaniu procesów starzenia oraz leczeniu problemów skórnych i włosowych.


Egzosomy odgrywają kluczową rolę w procesach regeneracyjnych skóry. Ich zastosowanie po zabiegach laserowych, a także leczniczo w przypadku trądziku, AZS czy łuszczycy, znacząco wspomaga gojenie się skóry i redukcję objawów. Przenikają przez naskórek, regenerując jego warstwę lipidową oraz stymulując syntezę ceramidów, co chroni skórę przed utratą wody. Dodatkowo, egzosomy przenikają do skóry właściwej, regenerując kolagen, fibroblasty oraz tkankę podskórną. W połączeniu z technologiami, takimi jak mikronakłuwanie RF czy urządzeniami medycznymi do mikronakłuć, egzosomy działają jeszcze skuteczniej przyspieszając regenerację skóry i wzmacniając jej strukturę. Połączenie egzosomów z różnymi technologiami kosmetycznymi daje możliwość uzyskania lepszych efektów zabiegów, takich jak ujędrnienie skóry, redukcja zmarszczek czy poprawa napięcia skóry.


A już niedługo przedstawimy Wam zabiegi z użyciem egzosomów, które pojawiły się ostatnio w naszym gabinecie.


Pozdrawiam i życzę udanego dnia,

Aneta

16 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page