top of page

"Zatrzymaj czas wokół swoich oczu - odkryj tajemnicę młodzieńczego spojrzenia!"
Skóra wokół oczu to jeden z najbardziej delikatnych obszarów naszego ciała, który wymaga szczególnej uwagi i pielęgnacji. Codzienne narażenie na stres, zmęczenie, negatywne czynniki środowiskowe oraz procesy starzenia sprawiają, że skóra wokół oczu bardzo szybko traci jędrność, elastyczność i świeży wygląd.


Okolica oka to trudny obszar twarzy w związku z delikatnością i specyfiką jego budowy. Dlatego też wymaga specjalnej pielęgnacji. To również jeden z najtrudniejszych obszarów do leczenia zmian wywołanych nie tylko procesem starzenia. A to właśnie na skórze dolnej powieki najwcześniej pojawiają się pierwsze oznaki starzenia.


Główne czynniki, które przyczyniają się do starzenia się okolicy oka, obejmują:

 1. Utrata elastyczności i jędrności skóry: Z wiekiem skóra traci elastyczność i jędrność ze względu na spadek produkcji kolagenu i elastyny, co prowadzi do powstawania zmarszczek i opadania skóry wokół oczu.

 2. W procesie starzenia okolicy oka oprócz wiotczenia skóry bardzo dużą rolę odgrywa zanik tkanki podskórnej. Zanika również naturalna podściółka tłuszczowa przez co zapadają się pewne obszary twarzy. Pod skórą wiotczeją też mięśnie, które tworzą pewnego rodzaju rusztowanie dla skóry. W wyniku tych procesów zapada się skóra w obrębie oczodołu. Zanikanie tkanki podskórnej i ścieńczenie skóry pod oczami powoduje powstawanie cieni, a poranne obrzęki zamieniają się w worki pod oczami. Pojawia się zagłębienie biegnące od wewnętrznego kącika oka wzdłuż policzka. To tzw. dolina łez, która nadaje naszej twarzy smutny, zmęczony i stary wyraz twarzy.

 3. Cienka skóra pod oczami: Skóra wokół oczu jest znacznie cieńsza niż na innych obszarach ciała, co sprawia, że staje się bardziej podatna na utratę objętości i formowania się zmarszczek.

 4. Opuchnięcia i worki pod oczami: Zatrzymywanie płynów i tłuszczu w tkankach podskórnych wokół oczu może prowadzić do powstawania opuchnięć i worków, co pogłębia odczucie zmęczenia i starzenia się.

 5. Przebarwienia i cienie pod oczami: Zmiany pigmentacyjne, nierówna pigmentacja skóry oraz zastoje krwi w naczyniach krwionośnych mogą powodować pojawienie się cieni pod oczami i przebarwień, co dodatkowo podkreśla oznaki starzenia.

 6. Ekspozycja na promieniowanie UV: Długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV może przyspieszać proces starzenia się skóry wokół oczu, powodując fotostarzenie, zmarszczki mimiczne oraz przebarwienia.

 7. Stres i zmęczenie: Codzienny stres, zmęczenie oraz brak odpowiedniego snu mogą wpływać na wygląd skóry wokół oczu, prowadząc do powstawania obrzęków, opuchnięć i cieni.W okolicy oczu, ze względu na jej delikatność i specyfikę, najlepiej sprawdzają się zabiegi, które są łagodne, precyzyjne i skuteczne. Oto kilka najbardziej odpowiednich zabiegów na okolicę oka:

 1. Mezoterapia igłowa: Ten zabieg polega na wstrzykiwaniu specjalnych koktajli witaminowo-mineralnych, nieusieciowanego kwasu hialuronowego, peptydów czy kolagenu bezpośrednio w skórę wokół oczu. Pomaga to w nawilżeniu, odżywieniu i ujędrnieniu delikatnej skóry, redukując cienie i opuchliznę.

 2. Laseroterapia: Laserowe zabiegi mogą być skutecznym sposobem na redukcję cieni pod oczami oraz poprawę tekstury skóry wokół oczu. Lasery mogą działać na zwiększenie produkcji kolagenu, rozjaśnienie przebarwień i zmniejszenie widoczności naczynek krwionośnych.

 3. Peeling chemiczny: Delikatne peelingi chemiczne,, mogą być stosowane w okolicach oczu, aby złuszczyć martwy naskórek, wygładzić skórę i poprawić jej koloryt.

 4. Zabiegi radiofrekwencji: Radiofrekwencja wykorzystuje energię fal radiowych, aby stymulować produkcję kolagenu w skórze, co prowadzi do poprawy jędrności, redukcji cieni i zmarszczek wokół oczu.

 5. Mezoterapia mikroigłowa: Dzięki zwiększeniu produkcji kolagenu i elastyny, zabieg może pomóc w wygładzeniu drobnych linii i zmarszczek wokół oczu, przywracając skórze młodzieńczy wygląd. Mezoterapia mikroigłowa może pomóc w redukcji widoczności cieni pod oczami poprzez stymulację procesów regeneracyjnych skóry i poprawę mikrokrążenia krwi.

 6. Karboksyterapia: Ten zabieg polega na miejscowym poddaniu podskórnie medycznego dwutlenku węgla. Pomaga to zmniejszyć opuchliznę, zwiększyć napięcie skóry i zredukować cienie pod oczami.

 7. Fibryna i autologiczny wypełniacz: Wstrzykiwanie preparatów pozyskiwanych z własnej krwi może być skuteczną metodą uzupełnienia ubytków tkanki podskórnej, co pomaga wygładzić skórę i zredukować cienie pod oczami.

Warto jednak pamiętać, że wybór odpowiedniego zabiegu powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i wykonywany przez doświadczonego specjalistę. Pamiętajcie również, aby w zabiegach iniekcyjnych zostały wykorzystane wyłącznie preparaty certyfikowane do iniekcji podskórnych i dedykowane dla tego obszaru. Delikatna okolica oczu jest trudna do leczenia powikłań.

W ostatnich latach odeszło się już od wypełniania doliny łez usieciowanym kwasem hialuronowym – wypełniacze. Zaobserwowano wiele powikłań w postaci opuchnięć okolicy podoczodołowej, migracji kwasu poniżej oczodołu oraz efektu Tyndala, czyli zasinienia okolicy doliny łez, spowodowanej prześwitywaniem kwasu przez cienką skórę.


Zrozumienie procesu starzenia się okolicy oka pozwala na skuteczne podejmowanie działań mających na celu opóźnienie tych zmian oraz zachowanie zdrowej i młodzieńczej skóry przez dłuższy czas. Dbałość o skórę wokół oczu poprzez stosowanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, ochronę przed słońcem, zdrową dietę, regularny sen oraz unikanie stresu może pomóc w zachowaniu jej młodzieńczego wyglądu na dłużej.


No i oczywiście dbajcie o swój wzrok. Wizyty kontrolne u okulisty , to również profilaktyka młodego wyglądu skóry wokół oczu. Często mając słaby wzrok próbujemy pomóc sobie podnosząc i rozszerzając powieki, co prowadzi do utrwalenia zmarszczek mimicznych.


Miejcie oko na swoje oko – miłego tygodnia.

Aneta


59 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page